+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

Skaling i piaskowanie zębów to jedne z podstawowych zabiegów stomatologicznych, zaliczanych do procedur higienizacyjnych jamy ustnej. Są to dwa uzupełniające się zabiegi, które mogą być wykonywane odrębnie, jednak najczęściej stosuje się je jednocześnie. Poleca się je szczególnie dla osób, które palą papierosy, piją kawę i inne barwiące napoje oraz mają problemy z właściwym czyszczeniem zębów. Dzięki wykonywaniu takich zabiegów przynajmniej 1-2 razy w roku, można utrzymywać uśmiech w dobrym stanie i bez przebarwień.

Skaling – na czym polega?

Skaling jest to najskuteczniejsza metoda usuwania kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Wykonuje się go przy użyciu ultradźwiękowego urządzenia, zwanego skalerem. Po przyłożeniu go do zęba, wytwarzają się drgania, które powodują odpadanie kamienia nazębnego. Zdarzają się przypadki, gdzie wykonuje się skaling tradycyjny, z użyciem ręcznych narzędzi, np. młoteczka czy dłutka. Jest to jednak bardzo pracochłonne i rzadko stosowane.

Skaling jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ pozwala na regularne usuwanie kamienia nazębnego, który osadza się nie tylko na widocznej powierzchni zębów, ale również w trudno dostępnych szczelinach. Nagromadzony kamień nazębny sprzyja mnożeniu się bakterii, co powoduje stany zapalne, krwawienie dziąseł, nadwrażliwość,  a nawet paradontozę.

Istnieją dwa rodzaje skalingu:

  • naddziąsłowy – polegający na usunięciu kamienia z powierzchni korony zęba,
  • poddziąsłowy – polegający na usunięciu kamienia, który zaczął odkładać się pod powierzchnią dziąseł.

Czy skaling jest bolesny? Zdecydowanie nie, choć nie należy do przyjemnych zabiegów. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

Piaskowanie – na czym polega?

Piaskowanie to zabieg, który jest uzupełnieniem skalingu, ale może być również wykonywany oddzielnie. Dzięki niemu można usunąć resztki kamienia nazębnego z trudno dostępnych miejsc i oczyścić zęby z przebarwień. Do tego zabiegu wykorzystuje się specjalną piaskarkę, która pod ciśnieniem i zastosowaniem wody, rozpyla na zębach drobny proszek.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg piaskowania? Stosuje się go głównie w przypadku pacjentów, którzy palą papierosy i piją mocno barwiące napoje, takie jak kawa, herbata czy czerwone wino. Dlatego też przez 3 godziny po zabiegu powinno się unikać spożywania tego typu napojów.

Piaskowanie, podobnie jak skaling, nie jest zabiegem bolesnym i nie wymaga specjalnego przygotowania.

Skaling i piaskowanie – jakie są przeciwskania

Przed rozpoczęciem zabiegu skalingu lub piaskowania, z pacjentem przeprowadzany jest wywiad, który dotyczy jego ogólnego stanu zdrowia. Stomatolog lub higienistka decydują wtedy, czy istnieją jakieś ograniczenia do wykonania zabiegu.

W przypadku skalingu są to:

  • ciąża,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • rozwinięta osteoporoza,
  • implanty zębowe.

Piaskowanie natomiast nie powinno być wykonywany u osób, cierpiących na:

  • choroby nerek,
  • astmę,
  • przewlekłe choroby układu oddechowego,
  • alergię na środki chemiczne zawarte w piasku.

Skaling i piaskowanie – zalecenia po zabiegu

Zarówno po zabiegu skalingu, jak i piaskowania zęby są podatne na przebarwienia. Dlatego też przez pierwsze 3 godziny powinieneś unikać spożywania mocno barwiących substancji, takich jak: kawa, herbata, papierosy, czerwone warzywa lub wino. Po zabiegach bardzo ważne jest także utrzymywanie regularnej i prawidłowej higieny jamy ustnej.

Jeśli pojawi się u Ciebie krwawienie dziąseł, nie musisz się tym niepokoić. Po zabiegu takim, jak skaling Twoje dziąsła stają się podrażnione, dlatego przez kilka dni mogą występować krwawienia.

Uzupełnienie zabiegów fluoryzacją – czy to konieczne?

Fluoryzacja to kolejny zabieg, który zalicza się do procedur higienizacyjnych jamy ustnej. Ma ona na celu wzmocnienie szkliwa i uodpornienie go na działanie bakterii. Dentysta porywa zęby fluorem – czyli specjalnym lakierem i pozostawia go na nich na kilka minut. Zabieg ten nie jest koniecznością po uprzednim wykonaniu skalingu czy piaskowania, ale często stosuje się go jako uzupełnienie poprzednich dwóch. Jest to dobra opcja, ponieważ fluoryzacja może złagodzić nadwrażliwość zębów po usuwaniu kamienia nazębnego.

Scroll to Top