Medi-Clinic
+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

Dziś chcielibyśmy rozwiać najbardziej popularne mity związane z leczeniem stomatologicznym kobiet w ciąży.

  • Nie można leczyć zębów w trakcie ciąży – MIT zęby można, a nawet trzeba leczyć w trakcie ciąży. Niebezpieczne dla prawidłowego przebiegu ciąży są bakterie próchnicowe i te znajdujące się w kamieniu nazębnym. Warto zaznaczyć, że wizyty u dentysty są bezpieczne na każdym etapie ciąży, natomiast planowe zabiegi najchętniej wykonujemy w II trymestrze.
  • Nie można podawać znieczuleń w ciąży – MIT w ciąży znieczulamy pacjentki środkiem znieczulającym z minimalną ilością adrenaliny, jest to ilość całkowicie bezpieczna i kontrolowana. Zdecydowanie bardziej niebezpieczny i zupełnie niepotrzebny jest stres i ból przyszłej mamy.
  • Nie można przeprowadzać zabiegów higienizacji (usuwania kamienia nazębnego) podczas ciąży – MIT badania pokazują, że nieleczona choroba przyzębia zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego. Kamień nazębny trzeba usuwać. Dla komfortu kobiety w ciąży można modyfikować metodę pozbywania się płytki nazębnej i kamienia. Zamiast skalera ultradźwiękowego używamy wtedy narzędzi ręcznych.
  • Nie można w trakcie ciąży leczyć zębów kanałowo – MIT nowoczesne leczenie endodontyczne (kanałowe) pozwala nam bezpiecznie i bez bólu leczyć wszystkich pacjentów( w tym kobiety w ciąży) jedynie kontrolne zdjęcie RVG odsuwamy w czasie i robimy je już po porodzie.
  • Nie można usuwać zębów w trakcie ciąży – MIT wracamy do bakterii, ząb którego nie możemy już w żaden sposób leczyć, jest źródłem groźnych dla płodu bakterii i niewskazane jest czekanie z tym zabiegiem do porodu.
  • Nie wybielamy zębów w ciąży – PRAWDA nie jest to zabieg poprawiający jakość naszego zdrowia, poza tym nie ma żadnych badań nad wpływem środków wybielających na przebieg ciąży, z tych samych powodów, czyli braku badań, nie wybielamy zębów u mam karmiących piersią.
  • Nie rozpoczynamy złożonego leczenia ortodontycznego w trakcie ciąży – PRAWDA leczenie ortodontyczne a dokładniej diagnostyka przed tym leczeniem wymaga wykonania kilku zdjęć rentgenowskich a tych zasadniczo unikamy w ciąży.
  • Kobieta w ciąży ma obowiązek zgłoszenia tego faktu lekarzowi – PRAWDA chodzi o bezpieczeństwo i komfort wizyt.
  • Najlepiej wyleczyć zęby przed planowaną ciążą – PRAWDA przed ciążą wykonujemy na spokojnie niezbędne zdjęcia i ustalamy plan leczenia, wykonujemy zabiegi higienizacyjne i  udzielamy wskazówek odnośnie higieny jamy ustnej w ciąży.

Wszystkie informacje dotyczą prawidłowo przebiegającej ciąży. W przypadku ciąży zagrożonej lub wątpliwości przyszłej mamy, konsultujemy się z ginekologiem prowadzącym ciążę.

autor: Dr Zofia Kowalczyk

Scroll to Top