Medi-Clinic
+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

Do usunięcia płytki nazębnej, która gromadzi się na powierzchni zębów, stosuje się zabieg higienizacyjny zwany piaskowaniem. Umożliwia on zniwelowanie przebarwień i drobnych ilości kamienia nazębnego, powstałego podczas skalingu dlatego jest również jego świetnym uzupełnieniem. Piaskowanie jest wstępnym etapem przed profesjonalnym wybielaniem zębów.

Piaskowanie zębów – na czym polega?

Piaskowanie może przeprowadzić dentysta lub higienista dentystyczny. Podczas tego zabiegu używa się specjalnej stomatologicznej piaskarki, z której wydobywa się pod ciśnieniem strumień wody, zawierający w swoim składzie drobiny czyszczące ja wodorowęglan sodu, a także inne składniki oraz pęcherzyki powietrza. Dzięki tym składnikom z łatwością można dotrzeć do przestrzeni między zębami, nawet tych ciężko dostępnych.

Podczas trwania całego procesu w buzi pacjenta umieszczany jest przez dentystę specjalny odsysacz, który zbiera zużyty proszek nagromadzony podczas trwania zabiegu. Kolejny etap całego zabiegu to fluoryzacja.

Jakie są zalecenia po piaskowaniu?

Po zabiegu należy zastosować tzw. białą dietę. W tym czasie nie należy pić kawy, herbaty i innych napojów barwiących, a także powinno się wstrzymać od palenia papierosów. Taką dietę należy zastosować przez najbliższe 48 godzin, aby uniknąć ryzyka wystąpienia przebarwień na zębach. Po tym czasie można powrócić do spożywania normalnych posiłków, jednak trzeba pamiętać o pewnych wytycznych, aby móc cieszyć się długimi efektami.

Oprócz standardowej higieny jamy ustnej jak szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie powinno używać się również nici dentystycznej, a także płynów do płukania ust.

Dla kogo jest przeznaczony zabieg piaskowania zębów?

Jeśli palisz papierosy, pijesz dużo kawy herbaty czy wina, miałeś już wcześniej wybielone zęby, które są podatne na przebarwienia, masz zęby nachodzące na siebie lub nosisz aparat ortodontyczny, to warto rozważyć taki zabieg u siebie.

Jaka jest częstotliwość stosowania zabiegu piaskowania zębów?

Jeśli należysz do wcześniej wymienionej grupy osób to najlepiej udać się na zabieg do gabinetu co kilka miesięcy, chyba że wybierasz się profilaktycznie, wtedy można powtórzyć go raz w roku. Systematyczne stosowanie piaskowania zębów oprócz usunięcia nieestetycznych przebarwień oraz nagromadzonego osadu, pozwoli zapobiec również chorobom zębów i dziąseł, jednocześnie zapewniając ich zdrowy wygląd.

Jakie są przeciwwskazania?

U niektórych osób nie można zastosować piaskowania, gdyż istnieją czynniki zdrowotne, które to uniemożliwiają. Jednym z głównych czynników jest alergia na sodę lub inne składniki używane podczas zabiegu. Jeśli pacjent ma stany zapalne jamy ustnej i dziąseł, choroby wrzodowe układu pokarmowego, np. żołądka lub wątroby to nie powinien stosować zabiegu.

Czy piaskowanie zębów boli?

Piaskowanie jest zabiegiem bezbolesnym, więc nie trzeba stosować dodatkowego znieczulenia. Należy tylko pamiętać, że podczas zabiegu, który może trwać od 20 do 30 minut (w zależności od ilości osadu), pacjent ma cały czas otwarte usta, natomiast płyn stosowany przez dentystę ma słony posmak. Niektórzy pacjenci odczuwają lekkie podrażnienie dziąseł, ale są to jedynie drobne dolegliwości, które mijają po kilku godzinach.

Cena zabiegu piaskowania zębów

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z Medi-Clinic – Łazy/k.Magdalenki.

Piaskowanie zębów jest bardzo skuteczne i całkowicie bezpieczne. Zachęcamy do profilaktycznego, jak i systematycznego stosowania, gdyż przeciwdziała ono rozwijaniu się bakterii w jamie ustnej, usuwa osad z powierzchni zęba, co pomoże również zwiększyć w znacznym stopniu ich walory estetyczne.

Dodatkową zaletą jest dotarcie do bardzo trudno dostępnych miejsc, z którymi nie poradzi sobie zwykła szczoteczka. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby mieć zdrowsze, gładsze i jaśniejsze zęby to z pewnością powinieneś udać się na taki zabieg.

Scroll to Top