Protetyka stomatologiczna – jest to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem pierwotnego schematu uzębienia po utracie jego naturalnej wersji pierwotnej lub przy jego zniszczeniach o stopniu znacznym. Odbudowa ta zachodzi przy wykorzystaniu wszelakich uzupełnień protetycznych zastępujących uzębienie naturalne.
Dzięki bujnemu rozwojowi stomatologii oraz wykorzystaniu nowoczesnych zabiegów pozwalających na odbudowę uzębienia można z pewnością usatysfakcjonowanym cieszyć się z w pełni estetycznych efektów finalnych.
Protezy można podzielić na stałe, ruchome bądź kombinowane.
Do stałych protez zębowych, czyli tych, które są umiejscowione na stałe co nie pozwala na ich wyciągniecie, zalicza się korony.
Korony to ceramiczne uzupełnienia mające na celu odtwarzanie korony klinicznej zęba. Ze względu na użyty materiał wyróżniamy:
- korony porcelanowe standardowe
- korony porcelanowe na złocie
- korony porcelanowe na cyrkonie wysoce kosmetyczne
- korony pełno ceramiczne wysoce kosmetyczne
Mosty są także niewyjmowalnymi protezami zębowymi, lecz wymagają one obecności obok w pełni zdrowego zęba, którego wykorzystuje się do osadzenia mostka, co niestety częściowo go niszczy.
Wyróżniamy mosty:
- porcelanowe standardowe
- porcelanowe na złocie
- porcelanowe na cyrkonie
- adhezyjne
Do protez ruchomych, czyli takich, które umożliwiają wyciąganie ich przez pacjenta, zaliczamy:
- protezy szkieletowe – są to protezy zaopatrzone w metalowy lany szkielet z klamrami, które obejmują zęby i mogą być widoczne po stronie licowej zęba, oraz zatrzaski typu ceka-revax bądź bredent. Ich ogromną zaletą jest to, iż są one wysoce kosmetyczne, ponieważ metal nie jest w ogóle widoczny, nawet przy pełnym uśmiechu.
- protezy akrylowe – to rodzaj uzupełnienia protetycznego gdzie zarówno płyta, jak i zęby protezy wykonane są z akrylu. Wyróżniamy tutaj protezy akrylowe standardowe oraz te na miękkim podłożu, które wyścielone są miękkim akrylem.
- protezy miękkie – wykonywane są z materiałów termoplastycznych i są jednym z nowszych osiągnięć protetyki. Pacjent jednak chcąc skorzystać z tego rodzaju protezy musi mieć co najmniej jednego własnego zęba.
Pacjenci coraz częściej zważają nie tylko na funkcjonalność protezy, ale także na jej walory estetyczne. Warto więc rozejrzeć się za najlepszą dla siebie opcją.