ScrollToTop

Co zrobić gdy złamie się przedni ząb.

Pacjent, który odwiedził MediClinic w ostatnich dniach zainspirował nas do napisania tekstu dotyczącego postępowania w sytuacji złamania przedniego zęba.
Sytuacja dość częsta w brew pozorom. Zdarzająca się zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Różnego rodzaju urazy powodujące złamanie korony zęba są dla dentystów często dużym wyzwaniem.
Zatem- co zrobić gdy złamie się przedni ząb?
Jeśli doszło do złamania korony przedniego zęba, po pierwsze należy odnaleźć i zabezpieczyć złamany fragment jeśli tylko jest to możliwe. dzięki nowoczesnym metodom pracy i świetnym materiałom, do których mamy dostęp w obecnych czasach możemy spróbować przykleić odłamany fragment. Ważne, aby wizyta nastąpiła jak najszybciej. Czas ma znaczenie głównie, jeśli doszło do uszkodzenia nerwów zęba, co objawia się widocznym krwawym punkcikiem w szczelinie złamania i dużą wrażliwością i bólem.Jednak nawet w takich sytuacjach nadal jesteśmy w stanie SPRÓBOWAĆ, szczególnie u młodych pacjentów, uratować taki ząb przed obumarciem.
Ważne, aby podczas rozmowy telefonicznej z recepcją zaznaczyć ,że sprawa jest pilna, wówczas staramy się w miarę możliwości pomóc takiemu pacjentowi w trybie awaryjnym.
Złamany fragment najlepiej wrzucić do słoiczka lub pudełeczka, delikatnie zawinięty w miękką chusteczkę higieniczną. Odłamanego elementu nie trzeba przemywać i oczyszczać, zrobimy to w gabinecie. Nie musi być również przechowywany w mleku, soli fizjologicznej czy ślinie, jak w przypadku wybitego zęba.
Jeśli doszło do złamania i utracony fragment nie jest możliwy do odzyskania, sprawa nie jest przegrana. Obecnie jesteśmy w stanie odtworzyć złamany ząb w bardzo naturalny i realistyczny sposób. Obecnie dysponujemy całą paletą kolorów i materiałów pozwalających uzyskać naturalne przezierności, cieniowania i indywidualne elementy anatomii zęba , dzięki którym efekt odbudowy będzie praktycznie nie do odróżnienia.
Tego typu odbudowa kompozytowa jest bardzo wymagająca technicznie i wymaga dużej wiedzy i praktyki ze strony lekarza. W MediClinic specjalizujemy się w estetycznych odbudowach zębów, dzięki czemu przypadek naszego ostatniego pacjenta jest ciekawym wyzwaniem, dzięki któremu możemy rozwinąć i wykorzystać nasze umiejętności.
Wykonanie tego typu odbudowy odbywa się na jednej wizycie, często jednak trwa ona około 2 godzin. Materiał nakładany jest warstwowo, niewielkimi porcjami i przy wykorzystaniu kilku kolorów tak, aby uzyskać naturalny efekt załamywania się światła jak w naturalnych zębach.
Rekonstrukcje tego typu są trwałe i pozwalają pacjentom na normalne funkcjonowanie i gryzienie.
48 godzin po wykonaniu odbudowy zalecana jest biała dieta, ponieważ materiał “dojrzewa” w jamie ustnej i jest podatny na przebarwianie.
Odbudowa tego typu jest jednak często deską ratunku dla przerażonych wizją szczerbatej jedynki pacjentów.

MEDI-CLINIC SP. Z.O.O.

ul. Łączności 35, 05-552 Łazy

k. Magdalenki