Medi-Clinic
+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

Implantologia dentystyczna – Łazy

Medi-Clinic

implantologia stomatologiczna
implantologia Łazy pod Warszawą
odbudowa zębów na implantach

Jednym ze sposobów uzupełnienia brakujących zębów są umieszczane w kości implanty, czyli sztuczne korzenie. Współczynnik powodzenia wprowadzenia do kości implantów jest bardzo wysoki, a metody wykorzystywane w implantologii są coraz bardziej nowoczesne. Wskazaniem do leczenia implantologicznego są braki w uzębieniu, całkowite bezzębie i nietolerancja protez wkładanych.

Pracujemy na implantach dentystycznych w Łazach. To niewielkie tytanowe śruby umieszczone chirurgicznie w szczęce bądź żuchwie – są one początkiem, do “zbudowania” zęba. W połączeniu z łącznikiem i koroną, których wykonanie obejmuje drugi etap leczenia implantologicznego, stanowią ostateczną całość wykonywanej przez nas pracy. Współcześnie pacjenci mają do wyboru dwa główne rodzaje implantów, które różnią się od siebie materiałem, z którego są wykonane.

Implanty tytanowe – ten popularny metal jest ceniony w medycynie, w tym w implantologii, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Przede wszystkim jest biokompatybilny, co oznacza, że jest przyjazny dla organizmu i nie wywołuje niepożądanych reakcji. Ponadto, implanty tytanowe cechuje wysoka trwałość, a w niektórych przypadkach mogą służyć pacjentowi przez całe życie. Co istotne, doskonale integrują się z kością, co skraca okres rekonwalescencji.

Implanty cyrkonowe – materiał ten jest stosunkowo nowy w implantologii, ale zyskuje na popularności. Implanty cyrkonowe są wykonane z tej trwałej ceramiki o wysokiej wytrzymałości. Jednym z głównych argumentów przemawiających za ich wyborem jest fakt, że nie posiadają metalowej części, co eliminuje ewentualne obniżenie linii dziąsła, które może być zauważalne w przypadku implantów tytanowych. Jednak warto podkreślić, że ryzyko tego rodzaju komplikacji jest niewielkie i zwykle wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Czy zabieg wszczepienia implantów zębowych jest bolesny?

Zabieg wszczepiania implantów nie jest bolesny. Dobrze przeprowadzony, u pacjentów z prawidłowymi warunkami kostnymi może trwać nawet 30 minut. Nasi pacjenci często mówią, że po wszczepieniu implantów już następnego dnia nie odczuwali dolegliwości bólowych. Prace oparte na implantach są wygodniejsze niż tradycyjne rozwiązania protetyczne, a do tego dają większy obszar możliwości niż np. licówki, korony, które nakłada się na naturalne zęby czy mosty, które wymagają szlifowania. Nie musimy również wyciągać z ust naszych “zębów”, jak w tradycyjnych protezach. Prace na implantach mogą być na stałe umocowane w buzi. Dla osób starszych, które borykają się z problemem ruchomych protez, implantologia jest szansą na komfort.

Implantoprotetyka – nowoczesna implantologia

Nowoczesne leczenie implantologiczne przy zastosowaniu specjalnych implantów, biomateriałów oraz Sterowanej Regeneracji Kości jest bezpieczne, efektywne i umożliwia osiągnięcie doskonałych efektów estetycznych oraz funkcjonalnych. W przypadku młodego pacjenta, który uzupełni brak jednego zęba trzypunktowym mostem, konieczna będzie dwu- lub trzykrotna jego wymiana w ciągu życia. Będzie ona spowodowana nawracającą próchnicą lub złamaniem zęba. Początkowy koszt uzupełnienia pojedynczego braku implantem może być większy niż uzupełnienie trzypunktowym mostem, jednak po 7 latach koszty te się wyrównują. Mimo że początkowo implanty mogą wydawać się droższe, po podliczeniu wszystkich wydatków związanych z tradycyjnym leczeniem protetycznym, większość z nas zgodzi się, że warto zainwestować w implanty.

Według aktualnych badań prawdopodobieństwo, że implant wraz z mostem po 10 latach będzie stabilnie trzymać się w kości, wynosi około 93%. Zwykła korona na oszlifowanym zębie utrzyma się średnio w 87% przypadków.

Czy zastosowanie implantów to dobre rozwiązanie?

Ze względu na niższe koszty finansowe, mosty ciągle są uważane za standardowe leczenie w przypadku braków pojedynczych zębów. Jednakże w tym przypadku muszą zostać mocno oszlifowane zęby sąsiednie. Często więc trzeba uszkodzić dwa zdrowe zęby, aby zastąpić jeden brakujący. Przy tym eksperci już dawno ogłosili utrzymanie zdrowych zębów jako najważniejszy cel stomatologii. Zdrowy ząb optymalnie przenosi siły żucia na kość. Jeśli brakuje zęba, to kość zanika na skutek braku obciążenia. Te odkrycia przyczyniły się do tego, iż implantów używa się często w celu ochrony kości. Obecnie są najlepszym rozwiązaniem i imitacją fizjologii, przenosząc dostatecznie dużo siły na kości szczęki i żuchwy, aby zachować wysokość kości wyrostka i odpowiedni kształt twarzy.

Jak wygląda procedura wszczepiania implantu?

Sama procedura wszczepienia implantu przeprowadzona przez specjalistę implantologa jest standardowa. Na początku diagnoza stawiana jest na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. W przypadku wstępnego zakwalifikowania pacjenta do leczenia implantologicznego wykonywana jest tomografia komputerowa szczęk, aby ostatecznie potwierdzić kwalifikację oraz dobrać odpowiedni rozmiar, ilość oraz położenie implantów. Na wszczepienie pojedynczego implantu bez odbudowy kości implantolog potrzebuje 20 – 40 minut. Gdy 8 – 15 milimetrowa tytanowa śrubka tkwi już w kości, lekarz zaszywa ranę. Jeśli brakuje zęba przedniego pacjent opuszcza klinikę z prowizorium, czyli tymczasowym zębem gwarantującym estetykę i dobre samopoczucie na czas leczenia.

W dniu zabiegu pacjent zażywa leki przeciwbólowe oraz wykonuje okłady z lodu, co pomaga ograniczyć obrzęk oraz ból pozabiegowy nierozłącznie związany z zabiegami wykonywanymi na kości. Kości wrastają w tytanowe śruby po 3 – 6 miesiącach. Wtedy chirurg preparuje powierzchnię nad implantem i tworzy miejsce na nowy, dwuczęściowy ząb, składający się z łącznika i korony. Około dwa tygodnie po tej wizycie korona może zostać przykręcona. Podczas wcześniejszych wizyt zostały pobrane wyciski, przy pomocy których technik dentystyczny wykonuje sztuczną koronę.

Podstawowa zasada brzmi: im solidniejszy jest fundament, tym lepiej przyjmie się implant. Dlatego u pacjentów z zanikami kości lub za małą ilością miejsca na wszczepienie implantu najpierw trzeba stworzyć idealne warunki do umieszczenia wszczepu.

Najczęściej stosowane są dwie metody regeneracji kości (tzw. “augmentacja”):

Jeśli to możliwe chirurg otrzymuje wióry kostne lub fragmenty kości ze szczęki pacjenta za pomocą specjalnego urządzenia do pobierania naturalnej kości pacjenta, jeśli nie ma wystarczającej ilości kości, może zostać z powodzeniem użyta sztuczna kość.

Jak wygląda leczenie implantologiczne?

  1. Na pierwszej wizycie lekarz dokona diagnostyki, wykona potrzebne skany i zdjęcia tworząc niezbędną dokumentację, na podstawie której stworzy plan leczenia. Wspólnie z pacjentem lekarz określa jego potrzeby i informuje przewidywanym przebiegu leczenia.
  2. W przypadku dużych deficytów kości konieczna może się okazać dodatkowa odbudowa utraconej kości szczęki. Bez niej optymalne i trwałe ustawienie implantów będzie niemożliwe.
  3. Ostatni krok to przeprowadzenie zabiegu z użyciem implantów. Na tym etapie następuje wszczepienie implantu dentystycznego oraz wykonanie rekonstrukcji protetycznej przykręcanej do implantów.

Więcej informacji na temat usług przeprowadzanych przez Medi Clinic można znaleźć w zakładce Blog.

Scroll to Top