ScrollToTop

USŁUGI

Ortodoncja

W MediClinic oferujemy państwu możliwość leczenia ortodontycznego w rozległym wachlarzu dostępnych obecnie technik i metod leczenia.

Ortodoncja zajmuje się nie tylko prawidłowym ustawieniem zębów , ale także profesjonalnym kształtowaniem harmonii rysów twarzy. Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę , że nieprawidłowe ustawienie zębów niesie za sobą wiele niekorzystnych skutków. Oczywiście – najbardziej widocznym efektem nieleczonych wad zgryzu jest nieestetyczny wygląd krzywych zębów oraz dysharmonia rysów twarzy.

Nie wszyscy wiedzą jednak, że krzywe zęby są bardziej narażone na choroby przyzębia (paradontozę), nieprawidłowe i przyspieszone ścieranie czy próchnicę w następstwie utrudnionej higieny. Nieprawidłowy zgryz często bywa przyczyną wad wymowy, a niekiedy poprzez zaburzenia w stawie skroniowo żuchwowym może powodować  bóle tej okolicy.  Istotne jest zatem, aby od najmłodszych lat kontrolować rozwój zgryzu, a jeśli już wystąpiła wada, skutecznie ją korygować.

Ortodoncja- czy istnieje górna granica wieku, powyżej której odstępuje się od leczenia?

Polskie Towarzystwo Ortodontyczne zaleca, aby każde dziecko odbyło wizytę u ortodonty dość wcześnie. Jeśli rodzice podejrzewają występowanie wady u dziecka , lub wady zgryzu występują w rodzinie i chcemy wykluczyć taką ewentualność u naszego malucha pierwszy kontakt z ortodontą może być już w wieku ok 4-5 lat, ale nie powinno stać się to później niż w wieku 7 lat.

Powszechna opinia o tym, że korekcja ortodontyczna nie jest możliwa u osób dojrzałych to mit, który wciąż jeszcze pokutuje wśród wielu Polaków. A tymczasem jest wprost przeciwnie – wiek nie jest przeciwwskazaniem do leczenia wad zgryzu – również w wieku dojrzałym można i warto poddać się procesowi prostowania zębów. Zyska na tym nie tylko nasza uroda i samopoczucie, ale również zdrowie.

W obecnych czasach ortodoncja jest często nieodłączną składową kompleksowych planów leczenia. Często stanowi wstęp lub przygotowanie do leczenia protetycznego, implantologicznego., bierze udział w terapii u pacjentów z problemami periodontologicznymi.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne prowadzi się- u dzieci do ok 12-14 roku życia  za pomocą specjalnie przygotowanych aparatów wyjmowanych (ruchomych) lub u młodzieży i dorosłych za pomocą  długookresowo przymocowanych do zębów aparatów stałych . W większości przypadków zdecydowanie lepsze efekty przynosi zastosowanie aparatów stałych.

Metoda leczenia aparatem ruchomym u dzieci daje szczególnie dobre efekty w likwidowaniu nieestetycznych stłoczeń i rotacji siekaczy czy sprowadzaniu do łuku nieprawidłowo położonych zębów.

Leczenie aparatem stałym może być stosowane zarówno u młodzieży jak i u dorosłych. Tradycyjny aparat stały składa się z kompletu zamków i pierścieni, które przytwierdza się do zębów za pomocą klejów ortodontycznych. Następnie do zamków dołącza się  wygięty i naprężony łuk ortodontyczny, który powracając do swojego pierwotnego kształtu pociąga za sobą przesuwanie się krzywych zębów. Zamki i pierścienie pozostają przyklejone do zębów przez cały okres leczenia, co wymaga szczególnej higieny ze strony pacjentów. Aktywacja aparatu i czynności mające na celu osiągnięcie kolejnego etapu leczenia przeprowadza się zazwyczaj raz na 4-6 tygodni. Po zakończonym leczeniu lekarz proponuje odpowiednią , indywidualnie dobraną metodę utrwalenia osiągniętego efektu leczenia.

W zależności od rodzaju wymaganych przesunięć zębów leczenie trwa od kilku miesięcy do około dwóch lat.

Rodzaje stałych aparatów ortodontycznych

Na rynku usług ortodontycznych istnieje kilka rodzajów aparatów stałych. Po wnikliwej konsultacji ortodonta MediClinic doradzi Państwu wybór aparatu najlepiej dostosowanego do Państwa potrzeb. W swojej ofercie posiadamy:

Aparaty metalowe

Są bardzo popularnym, skutecznym i zdecydowanie najtańszym wariantem leczenia aparatem stałym. Sprawdzają się w nawet najbardziej skomplikowanych wadach zgryzu. Ich wadą jest duża widoczność. Aparaty metalowe są komfortowe dla naszych pacjentów, ponieważ metalowe zamki są małe i płaskie. Ligatury dostępne są w kolorze zamka lub różnobarwne. Wizyty kontrolne odbywają się co 4-6 tygodni.

Aparaty estetyczne

Jak sama nazwa wskazuje aparaty te są estetyczne i mało widoczne, dzięki czemu cieszą się największą popularnością wśród naszych pacjentów. Porcelanowe (mleczne) lub szafirowe (przeźroczyste) zamki mogą być stosowane z łukami metalowymi lub powlekanymi w kolorze zębów. Podobnie jak w przypadku aparatów metalowych, wizyty kontrolne odbywają sie co 4-6 tygodni.

Aparaty samoligaturujące

Ortodoncja uznaje za jedno z najnowszych osiągnięć w tej dziedzienie stomatologii. W tym typie aparatów nie ma potrzeby używania ligatur. Zastosowanie techniki samoligaturującej oznacza dla pacjenta krótszy czas noszenia aparatu, a co za tym idzie mniejszą liczbę wizyt kontrolnych. Słabsze jest również odczuwanie bólu. Brak ligatur dobrze wpływa także na higienę jamy ustnej, której utrzymanie jest zdecydowanie łatwiejsze. Wizyty kontrolne mogą odbywać się co 6 tygodni.

Ortoimplanty

W niektórych sytuacjach w celu uzyskania lepszych wyników leczenia ortodontycznego stosujemy czasowe ortoimplanty.

Więcej informacji na temat usług w MediClinic można znaleźć w zakładce porady oraz cennik.

MEDI-CLINIC SP. Z.O.O.

ul. Łączności 35, 05-552 Łazy

k. Magdalenki