Medi-Clinic
+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

Wiele osób zadaje pytanie jak czyścić zęby ze stałym aparatem ortodontycznym lub podczas długotrwałego leczenia ortodontycznego aparatem ruchomym. Właściwa higiena jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego jest szczególnie ważna i bardziej skomplikowana. Regularne zabiegi higienizacyjne tj. mycie i nitkowanie zębów specjalnymi szczoteczkami i nitkami, płukanie płynami są niezwykle ważne. Próchnica i odwapnienia na zębach z zamkami ortodontycznymi bywają niezauważone ze względu na kamień i osad wokół zamków. Nasi pacjenci poddający się leczeniu ortodontycznemu pozostaną pod czujnym okiem higienistki.

Pacjencie – jeśli nosisz aparat dentystyczny zamocowany na stałe, powinieneś szczególnie dokładnie myć zewnętrzne powierzchnie zębowe, od dziąseł w kierunku nawiasu aparatu, wykonując krótkie, okrężne ruchy trzymając szczoteczkę lekko pod kątem.

Ważne jest dostarczanie do ust zwiększonego niż zwykle stężenia fluoru. Przy aparatach ortodontycznych należy 1-2 razy dziennie płukać jamę ustną płynem do higieny jamy ustnej, przez co zwiększy się ilość fluoru na zębach, oraz zostaną oczyszczone powierzchnie, do których nie dociera szczoteczka. Taka forma higieny jamy ustnej, pozwala na duże pokrycie zębów fluorem i zapewnia trwałą ochronę przed próchnicą. Badania wykazują, że stosowanie odpowiednio dobranych past i preparatów fluorowych  podczas leczenia ortodontycznego może zmniejszyć ryzyko próchnicy nawet o 51%.

Scroll to Top