Medi-Clinic
+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

Leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych

Medi-Clinic

leczenie zaburzeń stawów żuchwowych
zaburzenia stawów skroniowo żuchwowych

Zaburzenie stawów skroniowo-żuchwowych oznacza nieprawidłowe działanie przegubu łączącego szczękę górną i dolną. Przegub ten łączy obie szczęki pozwalając im poruszać się w górę, dół i na boki. Każdy problem związany z nieprawidłowym działaniem stawów skroniowo-żuchwowych jak uczucie bólu, „trzaskanie” podczas otwierania ust (ziewaniu), lub zablokowanie żuchwy świadczą o ich zaburzeniach.

Leczenie zaburzeń stawów – czym jest

Zaburzenia czynnościowe układu ruchowego narządu żucia to jeden z coraz częściej spotykanych problemów społecznych XXI wieku. Jest to trzeci problem pod względem częstości występowania po próchnicy zębów i chorobach przyzębia. W początkowym okresie zaburzenia rozwijają się bez objawów subiektywnych, a chorzy nie są świadomi ich występowania. Z tego powodu leczenie zaburzeń stawów skroniowo – żuchwowych jest bardzo istotne, a o samym problemie należy mówić jak najwięcej.

Do najczęstszych problemów należą:

 • Ograniczone ruchy żuchwy (tzw. szczękościsk, “zablokowanie żuchwy”) lub zbaczanie żuchwy w czasie otwierania ust,
 • Objawy akustyczne w stawie (trzaski lub trzeszczenia w czasie ruchów żuchwy).
 • Ból w obrębie twarzy lub głowy,
 • „Przeskakiwanie” w stawie podczas otwierania/ zamykania ust,
 • Widoczne objawy starcia powierzchni zębów, ubytki klinowe w okolicy przydziąsłowej,
 • Rozchwianie zębów, przemieszczenia zębów oraz recesje dziąseł i następowe odsłanianie szyjek zębów,
 • Objawy uszne: ból ucha, zaburzenia słuchu, szum w uszach.

Przyczyny występowania zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych

Podstawowymi przyczynami wystąpienia zaburzeń w układzie stomatognatycznym są nieprawidłowe warunki zwarciowe – wady zgryzu, powikłania jatrogenne po leczeniu stomatologicznym, protetycznym lub przemieszczenia zębów wskutek przedwczesnej utraty uzębienia a także zmniejszenie lub zwiększenie wysokości zębów wskutek utraty lub starcia zębów albo po niewłaściwym leczeniu stomatologicznym / protetycznym.

Jak wygląda leczenie zaburzeń stawów?

 1. Na pierwszej wizycie przeprowadzamy dokładny wywiad z pacjentem mający na celu wyjaśnienie, co jest przyczyną zaburzeń czynnościowych w jego przypadku. Jeśli niezbędne okazuje się wykonanie dodatkowych badań – jak modele diagnostyczne, RTG pantomograficzne, badania czynnościowe pacjenta staramy się zapewnić taką możliwość w Medi Clinic.
 2. Po wykonaniu analizy otrzymanych wyników lekarz dobiera odpowiednią formę leczenia obejmującą wykonanie różnego rodzaju szyn relaksacyjnych bądź deprogramatora pozwalającego na „zresetowanie” stawu skroniowo-żuchwowego .
  Każdy przypadek pacjenta z dolegliwościami stawów i układu stomatognatycznego jest inny i wymaga innego leczenia, dlatego dokładna diagnostyka i rozwaga są niezbędne przy tego rodzaju pracach.

Więcej informacji na temat usług przeprowadzanych przez Medi Clinic można znaleźć w zakładce Blog.

Scroll to Top