Medi-Clinic
+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

Podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem wykonywanym od wielu lat. Stał się on rutynową procedurą w przypadku, kiedy doszło do zaniku kości w szczęce. Pacjenci , którzy utracili zęby w odcinku górnych piątek, szóstek i siódemek często wymagają odbudowy kości w tym rejonie. Wynika to z naturalnej struktury górnej szczęki, która ma budowę podobna w swojej strukturze do gąbki i jak tylko straci podparcie w postaci zębów szybko zaczyna zanikać. Dodatkowo, puste przestrzenie w naszych policzkach, nazywane właśnie zatokami szczękowymi u różnych ludzi bywają inaczej rozwinięte. Są osoby z mniejszymi I większymi przestrzeniami zatok. U osób z rozległymi zatokami, cienka wówczas kość oddzielająca tę pustą przestrzeń od środowiska jamy ustnej bywa zbyt krucha by móc wprowadzić do niej implant.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji staje się właśnie zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej.

Zabieg trwa około godziny, jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu granulek sztucznej kości pomiędzy dno naszej zatoki a błonę śluzową, którą ta zatoka jest wyścielona. Chirurg implantolog wykonuje to robiąc niewielkie nacięcie w okolicy, gdzie znajdowały się korzenie górnych szóstek, na dziąśle. Dzięki temu, robiąc małe okienko w delikatnej kości jest się w stanie dostać do potrzebnej przestrzeni. Granulki kości są obojętne dla organizmu, nie powodują alergii, po 6-9 miesiącach wgajają się do własnej kości pacjenta tak samo, jak następuje gojenie po złamaniu. Pacjent w tym czasie nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych czy dyskomfortu. Podniesienie dna zatoki, w sprzyjających warunkach dobrej własnej kości pacjenta, może być przeprowadzone razem ze wszczepieniem implantów w planowanym miejscu. Czasem jednak kość pacjenta jest tak krucha I delikatna, że nie możemy narażać jej na uszkodzenie podczas implantacji i część zabiegu obejmującą wprowadzenie do niej implantów trzeba przełożyć. Czas gojenia i przygotowywania się kości to około 9 miesięcy.

Po zabiegu pacjenci mogą się spodziewać opuchlizny policzka utrzymującej się około 3-5 dni i dyskomfortu spowodowanego zabiegiem przez około 1-2 dni po zabiegu. Zazwyczaj wystarczają wówczas najprostsze środki przeciwbólowe.

Kontrola następuje kilka dni po zabiegu, szwy ściągamy po 10 dniach.

Zabieg daje bardzo dobre efekty i u pacjentów z rozległymi zanikami kości jest jedyną szansą na posiadanie implantów i powrót do w pełni komfortowego jedzenia.

Scroll to Top