Medi-Clinic
+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

W jakim wieku warto zacząć leczenie ortodontyczne u dziecka?

aparaty ortodontyczny

Leczenie ortodontyczne u dzieci może przynieść znaczące korzyści dla ich zdrowia jamy ustnej i ogólnego samopoczucia. Kluczowe jest jednak określenie odpowiedniego wieku, aby zapewnić skuteczność terapii i uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

Jaki jest odpowiedni wiek na pierwszą wizytę u ortodonty?

Zaleca się, aby pierwsza wizyta u ortodonty odbyła się jeszcze przed ukończeniem 7. roku życia dziecka. W tym czasie specjalista może ocenić rozwój szczęki oraz zębów mlecznych i stałych, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Wczesna interwencja może znacznie ułatwić dalsze leczenie oraz zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości.

Jako ortodonci z Łaz wskazujemy, że leczenie ortodontyczne można podzielić na trzy główne fazy. Pierwsza faza, zwana terapią wczesną, obejmuje leczenie dzieci w wieku 6-9 lat, które mają jeszcze mieszaną dentyturę (zęby mleczne i stałe). Druga faza, czyli terapia właściwa, przeważnie przypada na okres 11-15 lat. Ostatnia faza to retencja, która polega na utrzymaniu efektów leczenia za pomocą aparatów retencyjnych.

Ortodonta w Łazach w placówce MediClinic zajmuje się leczeniem wad zgryzu za użyciem metod: aparat stały, aparat kryształowy, aparat samoligaturujący, aparat ruchomy u dziecka, aparat nakładki. 

Jak przebiega leczenie ortodontyczne u dzieci?

Wczesne leczenie ortodontyczne ma na celu korygowanie nieprawidłowości zgryzu oraz kształtowania prawidłowego rozwoju szczęki i zębów. W tej fazie stosuje się różnego rodzaju aparaty ortodontyczne, takie jak ekspandery, płytki czy aparaty czynnościowe. Terapia ta może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od indywidualnych potrzeb dziecka.

Terapia właściwa polega na stosowaniu aparatów stałych lub ruchomych, które mają na celu korekcję zgryzu oraz ustawienia zębów. W tej fazie leczenia ortodontycznego dzieci mogą być poddawane również ekstrakcjom zębów, jeśli jest to konieczne dla uzyskania prawidłowego zgryzu. Leczenie właściwe może trwać od 12 do 24 miesięcy, a jego efekty są długotrwałe.

Po zakończeniu leczenia właściwego następuje okres retencji, który ma na celu utrzymanie efektów terapii. W tej fazie stosuje się aparaty retencyjne, takie jak retainer czy aparaty stałe. Retencja może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Scroll to Top