+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

Implant zębowy jest świetną alternatywą dla pięknego uśmiechu. Jest to nic innego niż tytanowa śrubka. Umiejscawia się ją w dziąśle po utraconym zębie. Pacjenci decydują się na ten zabieg, ponieważ po jego wykonaniu mogą się cieszyć w pełni ze swojego życia. Dyskomfort spowodowany brakującym uzębieniem znika. Same implanty cechują się niesamowitą trwałością i wytrzymałością na różne czynniki zewnętrzne. Jednak biorąc pod uwagę czynniki wewnętrzne, mogą pojawić się powikłania. Dzieje się tak z powodu reakcji organizmu na nowe ciało obce. Najpoważniejszą komplikacją jest odrzucenie implantu zęba- chociaż dzieje się to stosunkowo rzadko.

W jakich sytuacjach wykorzystuje się implant zębowy?

Implanty zębowe, inaczej implanty stomatologiczne, przydają się osobą, które utraciły swoje naturalne uzębienie. Metoda ta może okazać się pomocna w przypadku potrzeby rekonstrukcji jednego zęba, a nawet większej części zgryzu. W tym drugim przypadku, implanty mocuje się, aby stworzyć podstawę dla protezy. Do założenia pełnej protezy górnej lub dolnej, potrzebne jest od 2 do 4 implantów.

Czy wszczepienie implantu boli?

Ból razem z opuchlizną to najczęstsze powikłania po zabiegu wszczepiania implantu zębowego. Jest to naturalna reakcja organizmu na ciało obce i nie należy się tym przejmować. Pojawiający się dyskomfort powinien samoistnie zniknąć po kilku tygodniach. Do tego momentu można jednak przyjmować doraźnie leki przeciwbólowe. Przy najbardziej skomplikowanych zabiegach wszczepiania implantu zębowego opuchlizna utrzymuje się od 7 do 10 dni. Towarzyszący ból może jednak trwać kilka tygodni.

Jak przygotować się do zabiegu wszczepiania implantu?

Przed przystąpieniem do zabiegu zaleca się wykonanie podstawowych badań morfologicznych:

 • Morfologia krwi z rozmazem.
 • Oznaczenie OB.
 • Stężenie glukozy i elektrolitów.
 • Określenie czasu krzepnięcia krwi.

Ten badania mają na celu sprawdzenie, czy implant po zabiegu będzie się odpowiednio szybko goił. Potrzebne może okazać się także zbadanie jamy ustnej i uzębienia. Zmiany w strukturach uzębienia przez na przykład próchnice, choroby dziąseł i błon śluzowych mogą okazać się istotne dla procesu leczenia.

Odrzucenie implantu zębowego – jakie są szanse?

Na samym początku należy zaznaczyć, że metoda zakładania implantu zębowego jest niesamowicie skuteczna. Powołując się na źródła naukowe, okazuje się, że jedynie 2% wszystkich zabiegów kończy się niepowodzeniem. Zgodnie z niektórymi opracowaniami odsetek ten może wynosić nawet jedynie 1,6%.

Czynniki ryzyka niepowodzenia zabiegu implantacji

 • Choroby autoimmunologiczne.
 • Leczenie przy zastosowaniu bisfosfonianów.
 • Palenie tytoniu.
 • Nadmierne obciążenie implantu.
 • Alergia na skład implantu.

Niepowodzenia w przypadku zabiegu wszczepiania implantu zębowego można podzielić na 2 kategorie; wczesne i późne. O wczesnym niepowodzeniu można powiedzieć, gdy implant nie jest w stanie utrzymać się dłużej niż 3 miesiące.

Odrzucenie implantu zęba – objawy i postępowanie

Pierwszym objawem odrzutu implantu zęba, który można zauważyć na zdjęciach RTG jest utrata masy kostnej otaczająca implant. Z biegiem czasu mogą pojawić się takie objawy jak:

 • Ból.
 • Opuchlizna.
 • Krwawienie.
 • Ruchomość implantu zęba.

Pojawienie się tych symptomów może jednak oznaczać też infekcję bakteryjną. Dlatego pierwszym krokiem w interwencji lekarza jest podanie odpowiedniego antybiotyku oraz stosowanie środków do dezynfekcji. Szybka reakcja na powyższe objawy pozwala na zwiększenie szans postępowania nieinwazyjnego. Jeśli tkanka kostna wokół implanta jest zbyt zniszczona, trzeba poddać się zabiegowi jeszcze raz.

Właściwa pielęgnacja rany po wszczepieniu implantów zębowych

Zastosowanie się do poniższych reguł z całą pewnością zminimalizuje ryzyko powikłań po zabiegu:

 • Nie powinno dotykać się rany językiem lub palcem.
 • Płukać zęby, zaleconą przez lekarza płukanką.
 • Nie powinno się gryźć po stronie implantu.
 • Uważać na ranę przy myciu zębów.

Najważniejsze jest jednak dostosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza. To on powinien być osobą decydującą o procesie leczenia z uwagi na indywidualny charakter każdego z pacjentów. Takie podejście na pewno pozwoli ograniczyć szanse na niepowodzenie w przypadku wszczepiania implantów zębowych, które i tak jest bardzo niskie.

Scroll to Top