Medi-Clinic
+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

Wybierz materiał swoich licówe

k

Trwałość licówki jest zależna od materiałów, z których została wykonana. W zależności od budżetu, jakim dysponujemy, możemy wybrać jedną z 4 możliwości:

  • Licówki porcelanowe- z pewnością jest to najpopularniejszy typ licówek. Wykonane są z porcelany, która zapewnia uzyskanie optymalnego koloru. Przejrzystość i połysk w tym przypadku najlepiej imitują naturalnego zęba. Wytrzymałość tego typu licówek wynosi od 10 do 20 lat. Trwałość i wytrzymałość zapewniają bardzo silne łączenie licówek z tkankami zębów. Są także odporne na powstawanie zabarwień.
  • Licówki pełnoceramiczne- nie posiadają domieszki metalu (porcelanowe posiadają). Jest to dobry wybór dla osób ceniących sobie estetykę i funkcjonalność. Licówki te są nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia.
  • Licówki kompozytowe- stanowią tańszą alternatywę dla np. licówek pełnoceramicznych. Kolor jest ujednolicony, przez co narażone są na szybsze przebarwianie. Nie imitują tak dobrze naturalnych zębów, jak wcześniej wymienione licówki. Do ich zalet z pewnością należy czas wykonania oraz wysoka odporność na urazy mechaniczne. Powinny też one wytrzymać od 5 do 10 lat.
  • Licówki akrylowe- są o wiele grubsze i i cięższe od całej reszty. Z punktu widzenia estetyki też nie stanowią najkorzystniejszego wyboru. Ich trwałość to okres do 2 lat. Stosowane są często jako uzupełnienie tymczasowe przed założeniem licówki porcelanowej.

Jeśli zależy nam na wytrzymałości, powinniśmy wybrać licówki porcelanowe. Zapewniają one wysoką trwałość połączoną z walorami estetycznymi. Dobrym kompromisem wydają się także licówki pełnoceramiczne i kompozytowe.

Zepsute licówki- jak je naprawić?

Do najczęstszych zniszczeń licówek dochodzi w ramach odkruszenia się kawałka materiału, z którego są wykonane. Dzięki mocnemu połączeniu z tkankami zęba odpryskuje jedynie niewielki fragment, na przykład porcelany. Pozostała część licówki pozostaje nienaruszona i znajduje się na zębie.

Lekkie odkruszenie licówki

Jeżeli odkruszenie nie zaburza estetyki ani funkcji uzupełnienia, to możliwa jest naprawa licówki. Wystarczające powinno się okazać wypolerowanie uszkodzonego miejsca silikonowymi gumkami z diamentowym nasypem. Na sam koniec powierzchnię licówki poleruje się pastami polerskimi i szczoteczkami.

Spory ubytek licówki

Inaczej sprawa wygląda w przypadku większego ubytku materiału. Jeżeli doszło do zmian anatomicznych, to należy dokonać naprawy uzupełnienia. Jednym z rozwiązań w tej sytuacji jest odbudowa. Powierzchnie licówki należy najpierw odpowiednio przygotować. W tym celu wykonuje się piaskowanie tlenkiem glinu. Następnie korzysta się z kwasu fluorowodorowego, który znacznie poprawia wiązania licówki do zęba. Korzystanie z tej metody jest jednak dosyć ryzykowne ze względu na obecność kwasu w jamie ustnej. Mimo wszystko, pod okiem doświadczonego stomatologa, zabieg ten powinien udać się bez żadnych komplikacji.

Złamana licówka

W przypadku złamania licówki postępowanie zależy od wielkości złamania. Jeśli złamaniu uległa duża część licówki, jej naprawa jest w zasadzie niemożliwa. Pozostały fragment na zębie należy usunąć i wykonać nową licówkę. Jeśli złamanie jest niewielkie, a pacjent zachował odłamany fragment uzupełnienia, to naprawa jest możliwa. Dokonuje się jej za pomocą światła UV. Odłamany element musi jednak idealnie pasować do miejsca odprysku

Scroll to Top