Nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy ustnej jest jedną z najbardziej popularnych przypadłości. Rozmowa o tym problemie, dla osoby, która nie jest specjalistą z zakresu stomatologii może być to wstydliwy temat do dyskusji. Nieświeży oddech może wydawać się z pozoru błahym problemem, lecz z naszej wiedzy wynika, że może być to o wiele bardziej uciążliwe w codziennym życiu niż może się komuś wydawać. Nieświeży oddech wywołuje bowiem zakłopotanie i mówiąc dosłownie- może obrzydzać codzienność. Pozostawienie tego problemu bez rozwiązania może prowadzić do złego samopoczucia i zaniżonej samooceny.
Najlepszym zobrazowaniem tego, jak duży jest to problem są statystyki:
- Aż 80% ludzi okresowo cierpi z powodu nieświeżego oddechu
- 40% tych osób uważa, że dolegliwość tą nie należy traktować jako chorobę lub zostaje niezauważana/ignorowana
Tymczasowe rozwiązania nie są dobrą metodą leczenia na dłuższą metę. Kupowanie specjalnych tabletek do ssania w aptece, gum do żucia, sprayów do ust, miętowych cukierków nie zlikwiduje przyczyny przykrego zapachu. Omawianym tutaj problemem jest halitoza (fetor ex ore).
Przyczyny nieświeżego oddechu
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej
Nieprawidłowo przeprowadzana higiena jamy ustnej jest główną przyczyną nieświeżego oddechu (87% przypadków). Przez wspomniany brak higieny i nieprzywiązywania uwagi do takich kwestii jak korzystanie z nici dentystycznej, między zębami zalegają resztki pokarmowe. Są one świetną pożywką dla bakterii oraz grzybów. Wytwarzane są wtedy lotne związki siarki, które są odrzucane przez zmysł węchu.
Spora liczba pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że przyczyną nieświeżego oddechu może być kamień nazębny, który powoduje parodontozę. Przez wykonywanie nieprawidłowej higieny w obrębie jamy ustnej mogą rozwinąć się; próchnica, kamień, choroby dziąseł i śluzówki
Nieprzyjemny zapach z ust może powodować także język. Nieczyszczony język, który zawiera sporo nalotu (skupisko bakterii) może powodować pojawienie się bakterii beztlenowych, które wydzielają wspomniany siarkowodór.
Zwalczanie i zapobieganie
Regularna i prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawą w kwestii zwalczania i zapobiegania przykremu zapachowi w jamie ustnej. Należy wykonywać takie czynności jak:
- Nitkowanie zębów
- Dokładne szczotkowanie wszystkich powierzchni
- Dokładnie szczotkowanie okolic języka
- Korzystanie z różnego rodzaju płukanek, które mają właściwości antyseptyczne
- Korzystanie z preparatów, które wzmacniają szkliwo oraz działają regeneracyjnie na dziąsła
Przy problemach z żołądkiem, które generują nieprzyjemny zapach w obrębie ust należy także unikać produktów, które mogą wywoływać wzdęcia, ciężkostrawnego jedzenia, ostrych przypraw oraz słodkich napojów. Wskazane jest także odstawienie kawy na rzecz naparów z mięty i rumianku. Zaleca się stosowanie naturalnych preparatów takich jak:
- Liście z oliwy
- Olejek z oregano
- Kurkuma
- Kwas kaprylowy
- Olejek z drzewa herbacianego
- Chlorofil
- Olejek pichtowy
- Ekstrakt z nasion grejpfruta