Medi-Clinic
+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

Jeśli marzy Ci się piękny uśmiech, licówki mogą okazać się idealnym rozwiązaniem. Dzięki możliwością, które oferuje stomatologia estetyczna, możesz osiągnąć wymarzony uśmiech w bardzo łatwy sposób i przede wszystkim – szybko. Nie zapominaj o tym, że jeśli planujesz założenie licówek, musisz mieć zdrowe i wyleczone wszystkie zęby. W tym artykule znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć przed założeniem licówek.

Czym są licówki?

Czym w ogóle są licówki? To cienkie nakładki stomatologiczne na zęby, które nakleja się na ich powierzchnię od strony licowej. Służą do poprawy estetyki wyglądu zębów, ponieważ sprawiają, że wyglądają one na równe, proste i nie mają żadnych przebarwień. Zazwyczaj zabieg zakładania licówek wiąże się również ze szlifowaniem zębów, ponieważ nakładki zwiększają ich objętość i wygląda to nienaturalnie. Jeśli decydujesz się na założenie licówek, możesz wybrać zarówno ich odcień, jak i materiał, z którego są wykonane. Każdy materiał jednak z czasem się ściera. Zazwyczaj trwałość nakładek wynosi 2-3 lata lub 10 lat, w zależności od materiału.

Licówki – rodzaje

Do wyboru jest kilka rodzajów licówek, które dzielą się w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. Wyróżnia się:

  • licówki porcelanowe – są bardzo wytrzymałe, twarde i odporne na przebarwienia; są najchętniej wybieranym rodzajem nakładek i są szczególnie popularne w świecie celebrytów,
  • licówki kompozytowe – to wytrzymały rodzaj nakładek, jednak wyglądają dość nienaturalnie ze względu na ich jednolity kolor; poza tym szybko ulegają przebarwieniom,
  • licówki akrylowe – jest to zdecydowanie cięższy rodzaj nakładek niż pozostałe, są stosunkowo nietrwałe i wykorzystuje się je zazwyczaj jako rozwiązanie tymczasowe,
  • licówki ceramiczne – charakteryzują się dużą twardością i są gwarancją naturalnego wyglądu zębów; wiąże się z tym jednak wysoka cena.

W jakim celu wykorzystuje się licówki?

Licówki przeznaczone są dla osób, które chcą wykonać drobne korekty w swoim uśmiechu, bez konieczności długotrwałego leczenia. Jest to świetne rozwiązanie w celu zmiany koloru zębów, które uległy trwałego odbarwieniu lub jeśli doszło w nich do zmian martwiczych. Pomagają także skorygować kształt i długość zębów, jeśli ktoś chce pozbyć się wad estetycznych. Można zastosować je również w celu zmniejszenia lub ukrycia przerwy między zębami.

Licówki – przeciwskazania

Licówki nie są jednak dobrym rozwiązaniem dla każdego. Nie powinno stosować się ich, gdy zęby są mocno zniszczone, a także w przypadku próchnicy, chorób dziąseł i zgryzu, znacznych ubytków w uzębieniu, a także po leczeniu kanałowym. Nie zaleca się ich zakładania również dla osób, które cierpią na bruksizm. Zgrzytanie zębów spowoduje bowiem ścieranie się licówek, a w konsekwencji mogą się one odkleić lub po prostu uszkodzić.

Jak wygląda zakładanie licówek?

Jeśli zdecydowałeś się na założenie licówek, musisz przygotować się na przynajmniej kilka wizyt w gabinecie. Na początku musisz zadbać o to, by wszystkie Twoje zęby były zdrowe oraz oczyszczone z kamienia i osadów. Dlatego też powinieneś najpierw poddać się zabiegowi skalingu i piaskowania.

Pierwszy krok w przypadku zakładania licówek to wykonanie wycisków. Na odlanych modelach, przeprowadza się symulację nowego uśmiechu, dobiera kolor i odpowiedni kształt zębów. Na kolejnej wizycie możesz przymierzysz tymczasową „makietę” zębów i przez kilka dni możesz zastanowić się, czy taka metamorfoza Ci odpowiada.

Końcowym etapem jest usunięcie niewielkiej ilości szkliwa poprzez szlifowanie zębów. Następnie na zęby zakłada się cement i przytwierdza odpowiednio przygotowaną licówkę. Używa się specjalnej lampy, by ją utwardzić. Kolejno, po częściowym utwardzeniu wprowadza się ostatnie korekty, a potem przez zwiększenie siły lampy ostatecznie utwierdza się cement.

Jak dbać o licówki po zabiegu?

Jeśli myślisz, że licówki wymagają specjalnego traktowania, jesteś w błędzie. Wystarczy, że będziesz dbać o nie tak, jak o naturalne zęby. Musisz pamiętać, by szczotkować je dwa razy dziennie, choć lepiej byłoby myć je po każdym posiłku. Możesz wykorzystywać do tego nowoczesne szczoteczki soniczne, które nie podrażniają dziąseł.

Ważne, byś używał pasty z fluorem oraz nici dentystycznej, które pomogą Ci uniknąć rozwoju bakterii. Nie możesz zapomnieć o regularnym usuwaniu płytki bakteryjnej, ponieważ z czasem zamieni się ona w kamień nazębny, co spowoduje szybsze uszkodzenie licówek. Dobrze byłoby również pojawiać się na wizytach kontrolnych przynajmniej 2 razy w roku.

Kilka wskazówek, zanim podejmiesz decyzję

Zanim zdecydujesz się na założenie licówek, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim, nie musisz zakładać ich na wszystkie zęby, tylko na te, które wymagają korekty. Możesz skupić się na tych, które są najbardziej widoczne, a Twój dentysta dopasuje je tak, by zachować spójny efekt z pozostałymi zębami.

Wydaje Ci się, że im bielsze zęby, tym lepiej? Niekoniecznie. Pamiętaj, by nie przesadzić z odcieniem, bo efekt będzie nienaturalny. Pozwól, by stomatolog dobrał odpowiedni odcień, ponieważ weźmie pod uwagę nie tylko resztę uzębienia, ale nawet odcień Twojej karnacji.

Scroll to Top