Medi-Clinic
+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

O stan uzębienia należy dbać już od wczesnych lat, gdyż pozwoli to na uniknięcie poważnych problemów w przyszłości. Z myślą o odpowiedniej profilaktyce i leczeniu powstała stomatologia dziecięca, która obejmuje swymi działaniami dzieci znajdujące się w wieku rozwojowym. To, że dzieci są najbardziej wymagającymi pacjentami, wiadomo już od dawna. Obawiają się nieznanego, podchodzą nieufnie i z dystansem do obcych osób, a także nie kontrolują reakcji na ból i odczuwany dyskomfort. Z tego powodu należy wypracować odpowiednie podejście do malucha, aby wizyta w gabinecie dentystycznym zakończyła się sukcesem i przebiegła bez większych problemów.

Stomatologia dziecięca – Co powinno charakteryzować dobrego stomatologa dziecięcego?

Przede wszystkim duża doza empatii, umiejętność nawiązania kontaktu z małym pacjentem, cierpliwość oraz gotowość do udzielania wyczerpujących odpowiedzi na niezliczone pytania. Uspokajająca konwersacja do której lekarz podejdzie z odpowiednim zaangażowaniem jest niezwykle istotna, bowiem w przeciwnym razie dziecko może otwarcie okazać swoje niezadowolenie i lęk. Aby tego uniknąć, warto szczegółowo tłumaczyć i opisywać czynności, które są w danym momencie przeprowadzane i co zostanie dzięki temu osiągnięte. Dla dziecka będzie to absorbujące i pomoże zminimalizować strach związany z tym, co nieznane.

Stomatologia dziecięca stawia przed specjalistą tyle samo, o ile nie więcej wyzwań, co leczenie uzębienia dorosłych pacjentów. Wymaga ona połączenia szerokiej wiedzy i umiejętności z pełnym empatii podejściem do maluchów, które nie zawsze są grzeczne i miłe we współpracy. Kluczem jest indywidualne podejście, okazanie zrozumienia i nawiązanie kontaktu.

Na dentyście pracującym z dziećmi ciąży ogromna odpowiedzialność, bowiem przykre wspomnienia mogą znacząco wpłynąć na psychikę malucha i w konsekwencji znaleźć odzwierciedlenie w silnym lęku i niechęci do ponownego odwiedzenia kliniki. Takie lęki, a w skrajnych przypadkach traumy, mogą towarzyszyć pacjentowi nawet już w wieku dorosłym. Ich następstwem jest unikanie wizyt w gabinecie dentystycznym nawet wtedy, gdy pojawiają się problemy w postaci bolących zębów i ich niezadowalającego wyglądu. Dlatego też tak istotne jest właściwe wybranie profesjonalnego stomatologa dziecięcego.

Scroll to Top