Zabieg usuwania zalegającego kamienia nazębnego nazywany jest skalingiem. W trosce o zdrowie i higienę naszej jamy ustnej warto wykonywać go regularnie. Jak często?
Skaling – wskazania do zabiegu . – Klinika Medi-Clinic Łazy, Magdalenka
Kamień nazębny łatwo zaobserwować, są to widoczne przy dziąsłach złogi i przebarwienia. Dzieje się tak w skutek narastania zwapniałej płytki nazębnej. W konsekwencji czego może dojść do zapalenia dziąseł i paradontozy, ponadto jest to pożywne środowisko dla bakterii, które odpowiedzialne są za powodowanie próchnicy. Regularne wykonywanie zabiegu pomaga zachować prawidłową higienę jamy ustnej, a jego częstotliwość uzależniona jest indywidualnie od pacjenta.
Wystarczy usuwać kamień nazębny raz na pół roku lub raz w roku. Najłatwiej podczas wizyty kontrolnej, jeśli sam tego nie zaproponuje, zapytać swojego dentystę czy istnieje potrzeba wykonania zabiegu, a może ilość kamienia nie jest jeszcze wystarczająca i należy poczekać.
Skaling – usuwanie kamienia nazębnego – po zabiegu – jak utrzymać czyste zęby jak najdłużej?
Niedokładne czyszczenie zębów skutkuje powstawaniem płytki nazębnej, która ulega mineralizacji i powstaje kamień nazębny. Samodzielne utrzymanie zębów w nienagannej czystości jest niemożliwe. W jamie ustnej jest wiele miejsc trudno dostępnych czy niedostępnych i nawet najdokładniejsze szczotkowanie i sumienne używanie nici dentystycznej nie gwarantuje braku problemu.
Zadbanie o zęby w domowych warunkach z najwyższą dokładnością pomaga dłużej utrzymać satysfakcjonujący efekt zabiegu dentystycznego. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dietę i spożywane pokarmy, które mogą uwidocznić zalegający już kamień nazębny. Częste picie kawy, herbaty, czerwonego wina czy palenie papierosów przyspiesza odbarwianie zalegającego kamienia i powoduje, że nawet jego niewielka ilość wygląda nieestetycznie.