Medi-Clinic
+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

Systematyczna profilaktyka to niezwykle istotny element dbania o zdrowie. Szczególnie sprawdza się w przypadku troski o zadowalający stan naszego uzębienia. W tym przypadku również znacznie lepiej jest zapobiegać problemom, niż czekać na to, aż się pojawią. W taki sposób działania znakomicie wpisuje się lakowanie zębów, czyli ich uszczelnianie. Z powodzeniem możemy poddać mu zarówno zęby mleczne, jak i stałe, w efekcie chroniąc je przed próchnicą. Na czym dokładnie polega ten zabieg?

Dentysta, który przystępuje do lakowania zębów, wypełnia naturalnie występujące w nich szczeliny i bruzdy przy pomocy specjalnego materiału stomatologicznego – laku. Zapewnia on uzębieniu wiele korzyści, bowiem nie tylko je zabezpiecza, lecz również uwalnia jony fluoru, które przeciwdziałają próchnicy. Osiągamy więc kompleksową ochronę. Zabieg lakowania można przeprowadzać również u najmniejszych pacjentów, bowiem poddaje się mu zęby mleczne, trzonowe, przedtrzonowe, stałe, a także górne siekacze stałe. Ma to duże znaczenie, ponieważ to tam najczęściej gromadzą się największe ilości pozostałości spożywanych pokarmów, które stanowią pożywkę dla bakterii i podstawę do rozwoju próchnicy.

Lakowanie zębów u dzieci – Klinika Medi-Clinic – Łazy, Magdalenka

Uszczelnianie zębów najczęściej wykonuje się u dzieci. Najbardziej optymalnym momentem jest ten zaraz po wyrośnięciu konkretnego zęba, ponieważ mamy wtedy pewność, że jest on wolny od próchnicy. Lakowanie stomatolog rozpoczyna przeważnie od szóstek, które wyrastają najwcześniej. W przypadku dorosłych pacjentów lakowaniem obejmuje się zwłaszcza zęby mądrości, które mogą pojawić się w różnym wieku. Z reguły ma to miejsce między szesnastym a dwudziestym piątym rokiem życia.

Lakowania zębów nie należy się bać. Jest to prosty, niemal rutynowy i bezbolesny zabieg. Procedurę rozpoczyna oczyszczenie zęba z zabrudzeń i osadów, osuszenie i nałożenie laku w zagłębienia i bruzdy. Całość utrwala się poprzez naświetlanie lampą polimeryzacyjną utwardzającą lak. Aby zabieg był skuteczny, musi zostać przeprowadzony we właściwym momencie. Gdy poddamy się mu zbyt późno, efektem może być demineralizacja szkliwa, odczepienie się laku od jego powierzchni i rozwój próchnicy.

Scroll to Top