Medi-Clinic
+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

No właśnie, coraz więcej ludzi zauważa, że z biegiem czasu ich zęby zmieniają swój wygląd. Przeglądając się w lustrze, na zdjęciach, porównując swój wizerunek sprzed kilku lat obserwują, ze zęby stają się jakby krótsze, brzegi wszystkich zębów są równe jak od linijki, kiedy na zdjęciach w gazetach piękne modelki pokazują w uśmiechu zęby różnej długości. Część osób z kolei zwraca uwagę, że ich zęby nie tyle stały się krótsze, co wydają się być bardziej przezroczyste, przez brzegi sieczne zaczyna prześwitywać język lub wnętrze ust, co daje złudzenie ciemnych końcówek zębów.

Kiedy zaczynamy zwracać uwagę na takie objawy i z zainteresowaniem sięgamy po lusterko, bo może coś jeszcze się zmieniło, często okazuje się, że na powierzchniach żujących pojawiły się dołeczki lub wytarcia.

Jeśli zaobserwowaliście podobne objawy i podejrzewacie, że ścieracie swoje zęby to najwyższy czas na wizytę u stomatologa.

Stomatolodzy coraz częściej obserwują zjawisko nadmiernego niszczenia zębów u swoich pacjentów. Jest to związane z wieloma czynnikami. Starcie patologiczne może występować w kilku różnych formach. Najczęstsze są dwie z nich.

Ścieranie długości zębów, co powoduje skracanie zębów na wysokość. Oraz ścieranie zębów zmniejszające ich grubość.

Pierwsze, najczęściej związane jest z tarciem zębów o siebie nawzajem podczas zgrzytania. Wiele osób odreagowuje stresy dnia codziennego, rozładowuje napięcia gromadzone w bardzo silnych mięśniach żwaczach właśnie poprzez ruchy zębów. Dochodzi wówczas do nienaturalnych kontaktów między zębami i ich ścierania. Zgrzytamy do przodu i na boki, co powoduje, że zęby w odcinku przednim i w początkowych odcinkach bocznych zaczynają idealnie do siebie pasować wzdłuż prostej linii.

Mitem jest, że zgrzytanie zębami jest zawsze słyszalne. Często są to krótkie , częste ruchy niesłyszalne dla osoby będącej obok. Takie wytarcie może być również związane z nieprawidłowym ustawieniem zębów. Powoduje to dążenie układu mięśniowo- nerwowego do osiągnięcia równowagi poprzez starcie zębów stojących tej równowadze na drodze. Pacjenci zgrzytający w ten sposób zębami często odczuwają napięcie i zmęczenie mięśni twarzy i głowy. Budzą się też na przykład z uczuciem “zdrętwiałych” zębów, które to drętwienie czy mrowienie przechodzi podczas dnia. Bardzo powszechne są wówczas również bóle w obrębie skroni, często mylone z bólami migrenowymi.W prawidłowych warunkach nasze zęby kontaktować powinny się około 17 minut na dobę podczas jedzenia i połykania, pozostały czas powinny pozostawać w lekkim rozkontaktowaniu. Tak samo, w momencie kiedy zasypiamy, nasze zęby powinny znajdować się w rozluźnionej pozycji, nie powinniśmy zasypiać ze ściśniętymi zębami. Jeśli zauważysz, że zasypiasz lub budzisz się ze ściśniętymi zębami czas przyjrzeć się swoim zębom.

Zapaleni w swoich przyzwyczajeniach “zgrzytacze” potrafią zjeść swoje zęby prawie do dziąseł. Niestety, takie tendencje obserwujemy u coraz młodszych pacjentów.

Druga częsta postać zjadania zębów to ich wycinanie. Ścieńczenie zębów w najbardziej zaawansowanych formach może doprowadzić do powstania z nich niemalże wydmuszki, która od strony podniebiennej będzie cieniutka i prześwitująca na wylot. Czasem takie zęby wymagają nawet leczenia kanałowego z powodu podrażnienia miazgi zęba, która nie jest chroniona Pacjenci często uskarżają się również na nasiloną wrażliwość zębów na temperaturę i kwaśne, słodkie pokarmy. U pacjentów borykających się z takim problemem należy wykluczyć choroby przewodu pokarmowego, jak refluks, który może znacząco wpływać na taki stan zębów. Jeśli natomiast rodzice zaobserwują zmianę zębów polegającą na coraz większym prześwitywaniu u nastoletnich dzieci warto zacząć obserwować takiego młodego człowieka. Bulimia i postać anoreksji, w której nastolatki często wymiotują będzie powodować tego typu niszczenie zębów. W razie wątpliwości, rodzice powinny wybrać się z dzieckiem do stomatologa, ponieważ często jest on w stanie potwierdzić lub wykluczyć działanie kwasów na twarde tkanki szkliwa co może się stać pierwszym krokiem do profesjonalnej diagnostyki zaburzeń jedzenia.

Wycienianie się zębów na grubość obserwowane jest również w pewnych zaburzeniach zwarcia zębów, gdy nieprawidłowo ustawione zęby w odcinku przednim trą o siebie z za dużą siłą . Leczenie ortodontyczne korygujące nieprawidłowe kontakty pomoże zahamować proces i umożliwi naprawę już zniszczonych powierzchni. Często okazuje się też podczas rozmowy z pacjentami posiadającymi problem ze ścieńczonymi zębami, że ich dieta i upodobania smakowe związane są ze spożywaniem wielu owoców i soków cytrusowych bądź napojów gazowanych o kwaśnym ph.

I bardzo popularny napój w czerwonych puszkach, wcale nie jest najgorszy. W swojej praktyce spotkałam również miłośników wysysania cytryn i limonek w ogromnych ilościach, ludzi, którzy kilka razy dziennie ssali musujące tabletki witaminy c, pacjentów będących na dietach zakładających częste picie wody z cytryną. Wszystkie te osoby borykały się z problemem nadmiernego zniszczenia zębów. Narastający problem niszczenia zębów jest znakiem nowych czasów. Dzięki coraz lepszej profilaktyce, udaje się zmniejszać ilość ubytków próchnicowych, jednak liczba pacjentów zjadających swoje zęby czy to w związku ze zgrzytaniem, nieprawidłową dietą czy zaburzeniami jedzenia rośnie z roku na rok.

Scroll to Top