+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

Bez wątpienia dla każdego rodzica zdrowie ich dzieci jest najważniejsze. Lekarze, którzy pracują w naszej klinice także są rodzicami więc doskonale to rozumiemy. Zdrowie zaczyna się od dobrego stanu uzębienia, także tych mlecznych. Jak dbać o higienę jamy ustnej u małego dziecka? Jak często wybierać się z dzieckiem do stomatologa? Jak przygotować się na pierwszą wizytę u dentysty? Podpowiadamy!

Pierwsza wizyta – kiedy jest najlepszy moment?

Niemowlę przychodzi na świat bez zębów, które w okresie wyłącznego karmienia piersią nie są mu do niczego potrzebne. Jednak nie zmienia to faktu, że mimo braku uzębienia konieczne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej noworodka. Wówczas wystarczy przecieranie dziąseł za pomocą gaz nasączonych letnią i przegotowaną wodą. Ząbkowanie to moment, w którym należy pomyśleć o wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia, czyli w okresie rozpoczęcia ząbkowania. Podczas takiej wizyty stomatolog obejrzy jamę ustną niemowlaka, ale przede wszystkim poinstruuje rodziców w temacie pojawiających się zębów mlecznych. Oprócz tego opiekunowie dowiedzą się jak często przychodzić na wizyty kontrolne oraz jak radzić sobie w sytuacjach, w których dziecku towarzyszy ból związany z ząbkowaniem. Jest to także czas, aby rodzice uzyskali wszystkie potrzebne informacje, które ich interesują od specjalisty.

Jeżeli dziecko będzie od najmłodszych lat odwiedzać systematycznie gabinet dentystyczny, to w przyszłości chętniej będzie do niego przychodziło, a to ma duże znaczenie w profilaktyce próchnicy.

Przebieg wizyty adaptacyjnej

Na pierwszej wizycie lekarz stomatolog sprawdzi, ile zębów posiada już niemowlę i jakie one są. Zostanie przeprowadzony instruktaż higieny jamy ustnej dla rodziców, aby wiedzieli, jak zadbać o uzębienie swojej pociechy w domowych warunkach. Jest to także czas na przedstawienie ewentualnego planu leczenia, jeśli zajdzie taka konieczność.

Proces ten jest potrzebny, aby zbudować zaufanie na linii rodzice-niemowlę-stomatolog, które ma ogromne znaczenie dla ewentualnych, bardziej wymagających wizyt w przyszłości. Wizyta adaptacyjna to tak naprawdę wykonanie pierwszego kroku w walce z próchnicą i pojawiania się jej w przyszłości

Jak się przygotować do wizyty adaptacyjnej?

  • Należy wybrać klinikę, w której przyjmuje lekarz ze specjalizacją w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Taka osoba najlepiej wie w jaki sposób postępować z dziećmi i jak sprawić, aby wizyta przebiegła bezboleśnie i sprawnie.
  • Na etapie umawiania wizyty podaj informacje o ewentualnych chorobach lub zaburzeniach dziecka, które mogą utrudnić kontakt na linii dentysta-dziecko
  • Najlepszą porą na taką wizytę są godziny poranne, wtedy dziecko jest wypoczęte i najedzone.
  • Przyjdź do kliniki około 15 minut przed czasem, aby w spokoju wypełnić dokumentacje medyczną
  • Staraj się nie stresować dziecka- w drodze do kliniki bądź w dobrym humorze. Małe dzieci, mimo tego, że nie mówią, to doskonale wyczuwają emocje rodziców.

Co ma na celu wizyta adaptacyjna?

Wizyta adaptacyjna nie służy przeprowadzeniu żadnego konkretnego zabiegu. Sprowadza się ona do oswojenia dziecka z gabinetem i różnymi działaniami takimi jak zaglądanie do buzi, sprawdzanie stanu ząbków i wiele innych. Jest to bardzo istotne, ponieważ zaniedbanie tego procesu może skutkować w przyszłości lękiem przed gabinetem stomatologicznym nawet do końca życia. W niektórych przypadkach dziecko może cierpieć na deontologię. Warto więc wpisać wizyty u dentysty w kalendarz całej rodziny.

Scroll to Top