Medi-Clinic
+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

Brak zęba to poważny problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Jeszcze niedawno jedynym rozwiązaniem jakie w tej sytuacji mogli zaproponować stomatolodzy była proteza (stała lub ruchoma czyli tak zwany most). Obecnie coraz częściej sugerują założenie implantu. I choć rozwiązanie to nie należy do tanich, to niesie szereg korzyści za sprawą których pacjenci decydują się na nie coraz częściej.

Rodzaje implantów zębowych

Implantologia stomatologiczna to dziś jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi medycyny. Obecnie pacjenci borykający się z brakami w uzębieniu i rozważający założenie implantu mają do dyspozycji dwa warianty:

  • implanty tytanowe,
  • implanty cyrkonowe

Pierwsze, jak wskazuje nazwa, wykonane są z tytanu. To bardzo popularny metal stosowany w medycynie nie tylko przez implantologów, przede wszystkim ze względu na swoje właściwości. Najistotniejsza jest jego biokompatybilności, ale nie bez znaczenia jest również wysoka (nawet dożywotnia) trwałość. Tego rodzaju implanty bardzo szybko integrują się z kością, skracając czas leczenia do absolutnie niezbędnego minimum.

W środowisku naukowym oraz na forach znaleźć można jednak głosy przeciwników tego rozwiązania. Podnoszą oni m.in. kwestię koloru implantu, a ściślej mówiąc fakt, że obniżenie linii dziąsła uwidacznia metalową część implantu. Pamiętać jednak należy o tym, że ryzyko tego typu powikłania jest niewielkie i zwykle wynika z zaniedbań w zakresie higieny jamy istnej. Przypadki reakcji alergicznych również należą do niezwykle rzadkich.

Wskazania do założenia implantu zęba

Podstawowym wskazaniem do zastosowania implantu jest brak pojedynczych zębów, aczkolwiek po te rozwiązanie sięgać mogą również osoby u których stwierdzono całkowite bezzębie. W obu przypadkach ważny jest czas jaki upłyną od ekstrakcji. Wszczepienie implantu zapobiega zanikowi kości czyli naturalnej konsekwencji długotrwałego braku zęba (lub zębów) Nieobecność kości nieść może szereg dolegliwości szczęki i żuchwy takich jak: zaburzenia zgryzu, przykurcz mięśni, zmiana kształtu twarzy, nawracające bóle głowy. Implanty stomatologiczne są też znacznie bardziej komfortowe niż standardowe, określane tez mianem tradycyjnych, protezy zębowe

Czy implanty na pewno są bezpieczne?

Bezpieczeństwo oraz trwałość implantu to dwie najistotniejsze kwestie o które najczęściej pytają pacjenci. Prawidłowo założony i zintegrowany z kością implant może służyć pacjentowi nawet do końca życia. Oczywiście zdarzają się też sytuacje w których implant zostaje odrzucony, jednak odsetek tego typu przypadków w pierwszych pięciu latach od założenia wynosi mniej niż 5%. By zminimalizować ryzyko odrzucenia pacjent przez zakwalifikowaniem go do tego typu zabiegu przechodzi szczegółowe badania, w tym badanie RTG pozwalające ocenić nie tylko kondycję kości, ale też ogólny stan zdrowia.

Przeciwwskazania do leczenia implantologicznego

Nawet pacjentowi zakwalifikowanemu do zabiegu stomatolog może odmówić założenia implantu z uwagi na miejscowe, czyli zwykle czasowe, problemy zdrowotne takie jak zapalenie śluzówki czy uraz jamy ustnej do czasu ustąpienia dolegliwości.

Z odmową okresową lub stałą (po wcześniejszym wykonaniu badań) liczyć powinny się:

  • kobiety w ciąży
  • osoby prze 21 rokiem życia u których proces rozwoju kośćca nie jest zakończony
  • osoby u których stwierdzona została paradontoza
  • pacjenci u których zdiagnozowana została cukrzyca (wszystkich typów)
  • osoby u których zdiagnozowano chorobę nowotworową
Scroll to Top