Medi-Clinic
+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

Porcelanowe licówki są nowoczesnym rozwiązaniem w stomatologii estetycznej, które daje wymierne korzyści. Stosowana są do przykrycia powierzchni zębów dolnych i górnych jako stałe uzupełnienia protetyczne. Wykonane są z porcelany, co pozwala na doskonały efekt estetyczny i sprawi, że uzyskamy piękny uśmiech.

Grubość licówek tego typu oscyluje w granicach 0,5-1,0 mm, dlatego ingerowanie w tkankę twardą zęba jest niewielkie. Kolejną zaletą licówek porcelanowych jest fakt, że wykonuje się znacznie mniej szlifowania wykonując korony protetyczne, co oddziałuje na oszczędzenia zdrowej tkanki zębowej.

Jakie są wskazania do licówek porcelanowych?

Warto zauważyć, że licówki porcelanowe mają szereg wskazań, wśród których wymienić można: tremy i diastemu pomiędzy zębami, przebarwienie na zębach, niedorozwój zębiny i szkliwa, ukruszenia kątów brzegów siecznych i ubytki na brzegach, nieestetyczne wypełnienia w przednich zębach, nieciekawy dla pacjenta kształt przednich zębów.

Czy istnieją przeciwwskazania do zastosowania licówek porcelanowych? 

Okazuje się, że istnieją także przeciwwskazania do stosowania tych licówek. Są one związane głównie z wadami zgryzu, nieodpowiednią higieną jamy ustnej, czy też nawykowym zgrzytaniem zębami. Ponadto, w przypadku martwych zębów, a także z dużymi wypełnieniami lub po leczeniu kanałowym, stosuje się najczęściej pełnoceramiczne korony. Jeśli pacjentowi zależy na niezbyt dużej korekcie kształtu zębów, skorzystać można z licówek addycyjnych, które nie wymagają szlifowania.

Jak bardzo trwałe są licówki porcelanowe?

Szereg badań wskazuje, że licówki porcelanowe wykazują się bardzo wysokim poziomem trwałości. U większości pacjentów stwierdzono aż 10-letni okres trwałości w jamie ustnej, co jest bardzo dobrym wynikiem. Okazuje się, że wytrzymałość licówek tego typu jest znacznie lepsza niż w przypadku korzystania z wypełnień stomatologicznych.

Czy porcelanowe licówki ulegają przebarwieniom?

Licówki porcelanowe są wykonane z takiego materiału, który odznacza się ogromną gładkością, dzięki czemu są one bardzo odporne na przebarwienia. Pacjent nie musi się zatem obawiać tego problemu, gdyż występuje on głównie w przypadku kompozytowych licówek, ulegających po dłuższym czasie porowatości lub przebarwieniom.

Licówki porcelanowe nie bez powodu są coraz chętniej wybierane przez pacjentów, którzy pragną uzyskać piękny i estetyczny uśmiech na wiele lat. Dzięki nim zyskamy pewność siebie i będziemy cieszyć się wytrzymałością licówek przez bardzo długi czas.

Scroll to Top