Medi-Clinic
+48 535 179 179

Umów wizytę

Łączności 35

Łazy pod Warszawą

Godziny otwarcia

pon-pt: 9:00-20:00

Wszystkim zależy na pięknych, białych zębach. Nic dziwnego – społeczeństwo ocenia nas przez pryzmat naszego uśmiechu. Jest to ważna kwestia, stąd nasza dbałość o higienę jamy ustnej oraz kontrolę u dentysty w celu zbadania ilości powstałej płytki nazębnej.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak mogą przyczyniać się do nadmiernego gromadzenia się charakterystycznych, żółtawych,  kruchych złogów na szkliwie. To właśnie kamień nazębny niekorzystnie wpływa na wygląd naszych zębów. Nie wszyscy wiedzą jednak, że brak regularnego usuwania go przyczynia się do powstawania groźnych i trudnych w leczeniu chorób dziąseł.

Jak właściwie powstaje kamień nazębny?

Obecne w naszej jamie ustnej wapń i fosfor łączą się w kryształy. Gdy przysuwają się bliżej płytki nazębnej, następuje ich stwardnienie i przyklejenie się do szkliwa. Przybiera to formę żółtych lub nawet brązowych złogów, które wyglądają bardzo nieestetycznie.

Powstały kamień nazębny przyciąga do siebie kolejne drobiny, np. te z posiłków czy słodkich napojów. Takie środowisko to raj do rozwoju bakterii, które w dalszym procesie mogą niszczyć nasze zęby oraz dziąsła.

Właściwa higiena jamy ustnej

Powstawanie kamienia w jamie ustnej to sprawa indywidualna, związana głównie z naszymi genetycznymi uwarunkowaniami. Stosując odpowiednią higienę jamy ustnej możemy uchronić nasze zęby oraz dziąsła od szkodliwego wpływu kamienia nazębnego. Szczególnie powinny zwrócić na to uwagę osoby w podeszłym wieku – to one są narażone na wzmożoną intensywność odkładania się kamienia nazębnego.

Najlepiej jest szczotkować zęby po każdych posiłku. Jeżeli  z jakiegoś powodu nie możemy sobie na to pozwolić, chwytajmy za szczoteczkę rano i wieczorem. Równie ważne jest nitkowanie zębów. Specjaliści podkreślają, iż to szczelin między naszymi zębami nie jest w stanie dotrzeć żaden rodzaj szczoteczki do zębów. Tylko nici dentystyczne pomogą nam usunąć nagromadzone w tych miejscach resztki.

Są na rynku dostępne pasty, które wspomagają proces oczyszczania zębów i jamy ustnej. Najlepiej sugerować się składem takiego specyfiku. Pasty, które znacząco utrudniają łączenie się wapnia i fosforu w jamie ustnej, zawierają pirofosforan.

Blokuje on przyrost kamienia na powierzchni szkliwa. Jeżeli dodatkowo zależy nam na osłabieniu wiązania przebarwień, sięgnijmy po pasty zawierające w swoim składzie heksametafosforan. Zadaniem tego składnika jest również ochrona zębów przed powstawaniem kamienia nazębnego w przyszłości. Stosując taką higienę jamy ustnej możemy być spokojni o zdrowie zębów oraz dziąseł.


Kiedy udać się do gabinetu stomatologicznego?

Higiena jamy ustnej istotnie spowalnia proces odkładania się kamienia nazębnego. Nie jesteśmy jednak w stanie w ten sposób powstrzymać go całkowicie. Przynajmniej raz w roku, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty w zakresie stomatologii.

Stomatolog, używając profesjonalnych narzędzi oczyszcza zęby, usuwając cały zgromadzony kamień nazębny. Jeżeli lekarz zaleci częstsze wizyty, zdecydowanie powinniśmy posłuchać się tej wskazówki.

Scroll to Top